Zencefilin Faydaları

Zencefilin Faydaları

Kış aylarının vazgeçilmezi zencefilin faydaları nelerdir? Sağlık sahip olunan en büyük değer olurken kış aylarında çok daha güçlü korumalar gerektirdiği için zencefil olmazsa olmazlardandır. Birçok farklı şekilde tüketilebilen şifa kaynağı bitki sayesinde vücudun sahip olacağı direnç gücü yükseltilebilir. Zencefilgiller ailesinden olmakla birlikte ülkemizde yetişmeyen bir bitkidir. Daha ziyade Çin, Hindistan, Vietnam taraflarından gelen zencefilin şekli ise kozalağa benzer. Kökleriyle çevreye yayılması, hızlı bir şekilde büyüyebilmesi ve baharat olarak kullanılması, en bilinen unsurlardır.

Zencefil Nasıl Kullanılır?

Birçok farklı nedenden ötürü zencefil çayı içilebilir. Sıcak suyun içine bal ve limon ekleyerek de tüketilmesi söz konusudur. Bununla birlikte çay formunda olan zencefille yapılacak gargaralar boğaz ağrılarını hızlı şekilde yok eder. Bunun haricinde vücut ısısının korunması adına da zencefil çayının yapılması mümkündür. Sıcak suyun üzerine dökülmesiyle tatlandırma unsurları kullanılarak daha rahat ve bol miktarda alınabilir. Yemeklerden sonra zencefil çayının faydaları arasında gaz sıkışmalarını önlemek de gelir. Doğrudan yemeklerde de kullanılabilir olurken salata içine dahi atılmaktadır. Ayrıca vücutta var olan incinme ve ağrıların geçirilmesi için masaj yoluyla da zencefil faydaları görülebilir. Kullanımı noktasında üzerinde durulması temel hususlarında başında sıklığı ve dozu gelir. Çok fazla tüketilmesi faydadan çok zarar getirecektir. Özellikle hızlı iyileşmek ya da kendini iyi hissetmek için çok fazla miktarda zencefil tozu ya da tazesi kullanımı büyük risktir. Çay tüketimleri hususunda da aynı durum geçerlidir. (Vikipedi)

zencefilin faydaları

Zencefil Faydaları Neler?

  • Kuru ve taze olarak kullanılabilirken mide-bağırsak özelinde gaz sökme özelliği vardır.
  • Vücut ısısının yükselmesi ve bu sayede terlemenin olmasını da sağlamaktadır.
  • Gargara yapılmasıyla boğaz ağrıları da geçirilir.
  • Kas incinme durumlarında masaj yoluyla da zencefilin faydaları görülebilir.
  • Solunum yollarını açmak, kan damarlarını daha iyi hale getirmek içinde tüketilebilir.
  • Antiseptik özelliği bulunan bitki, iştah açıcı olurken kilo almak isteyenlere birebirdir.
  • Sindirimi düzenlemesi de çokça kullanılmasının en önemli nedenlerinin başında gelir.
  • Her zaman için kan inceltici durumu olduğu bilinmekle birlikte doktor gözetiminde kullanımı olabilmektedir.

Fazla Zencefil Zarar mı?

Oldukça önemli faydaları var olmakla birlikte zencefilin zararları da karşımıza çıkmaktadır. Bilhassa çok aşırı tüketimi sonrasında yan etkileri bulunmaktadır. Bu yüzden herhangi bir sorun yaşanmaması adına zencefilin belirli ölçülerde kullanımı sağlanmalıdır. Zencefil çayının çok sık tüketilmesiyle ishal ya da göğüste yanma hissi görülebilir. Ayrıca ağız tahrişlerinin ortaya çıkmasındaki en önemli sebeplerden bir tanesi de bu durumdur. Kapsül halindeki zencefil tüketimlerinin sıklığı ise mide ekşimesi ve fazla gaza neden olmaktadır. Safra taşı bulunan kişiler içinde zencefilin faydaları çok kısıtlı olurken kan inceltici özelliğe sahip olduğu unutulmamalıdır. Kullanımı ara ara olması çok daha iyi bir seçimdir. Devamlı bir şekilde tuz ya da karabiber gibi kullanımı telafisi çok güç durumları da beraberinde getirebilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitenizde Virüs Var mı?

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Zencefil Nedir?

Zencefil, uzun yıllar neticesinde yetişen çok yıllık bir bitkidir. Genellikle yüksek boylara ulaşır kozalağı andıran çiçeklere sahiptir. Zencefil ülkemizde yetişmez. Genellikle Hindistan civarlarında yetişmektedir

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Zencefil özellikle kış aylarında sıkça tüketilen bir bitkidir. Gribal enfeksiyonlara karşı etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Midenin hazım yapmasını kolaylaştırır. Kandaki yağ ve şeker düzeyini ayarladığı için şeker hastalığına da iyi gelmektedir.

Zencefil Nerelerde Bulunur?

Zencefil ülkemize ithal yollardan gelmekte olan bir bitkidir. Genellikle aktarlarda kök şeklinde veya işlenmiş biçimde bulunabilmektedir. Ayrıca bazı büyük marketlerde de satıldığı görülmüştür.

Zencefil Nasıl Tüketilmelidir?

Zencefil bitkisi her türlü tüketime uygundur. İçilmeye ya da yemeklere baharat olarak katılmaya müsaittir.

Zencefil Tüketilirken Neye Dikkat Edilmelidir?

Zencefil aroma olarak çok keskin ve yoğun bir yapıya sahiptir. Tek seferde kullanım için az miktarlar tercih edilmelidir.

Zencefil Nerede Üretilir?

Zencefil genellikle uzak doğu asya bölgesinde üretilmekte olan bir bitkidir. Ülkemizde üretimi yoktur.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir