Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçalın Faydaları

Aktarlarda sarı rengiyle hemen ayırt edilen zerdeçal, baharat dünyasının en eskilerindendir. Hemen her gün kullanılabilirken bilinmeyen birçok faydaya sahiptir. Bazı kişilerin damak tadına uygun gelmese de yararlarıyla şaşkınlık verici olan zerdeçal akşam yemeklerinde gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Hint mutfağında çok daha yaygın olmakla birlikte uzun yaşamanın sırları özelinde kullanılan baharatlar arasındadır.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Halihazırda taze olarak da zerdeçal kullanılabilir. Aktarlardan satın alınabileceği gibi genellikle ise toz halinde olduğu bilinmektedir. Kök ve toz haricinde özünün kullanımı da az da olsa yapılmaktadır. Peki, zerdeçal nasıl kullanılır?

Öncelikli olarak herkese uygun şekliyle kullanılabilir. Doğrudan zerdeçal takviyeleri var olurken kapsül şeklindeki bu ürünlerin çaya atılmasıyla içilmesi çok rahat olmaktadır. İçerisinde var olan kurkumin maddesinin aktif hale gelmesiyle hastalıklara karşı birebirdir. Çok daha etki gücü yüksek olması adına zerdeçalın zeytinyağı ve karabiberler karışım haline getirilmesi de söz konusudur. Ayrıca yoğurt, süt ya da kefir gibi ürünlerin içerisine az miktarda atılması halinde bile oldukça iyi bir tesire sahip olacaktır. Toz halinde zerdeçal yemeklere atılırken zerdeçal çayı da tüketilebilir. Tatlı yapımında dahi kek ve çöreklerin içerisine farklı renk vermesi içinde dahi eklenmektedir. Klasik haldeki çorbaların çok daha farklı lezzetlere sahip olması ve aynı zamanda renk açısında da değişim yaşaması içinde kullanılır. Taze zerdeçal faydaları oldukça fazladır. Hemen yemeklere birkaç parça atıldıktan sonra o şekilde pişirilmesi güzel bir kokunun ortaya çıkmasını da beraberinde getirecektir.

zerdeçalın faydaları

Zerdeçal Faydaları ve Zararları Nelerdir?

  • Doğal antibiyotik olarak tercih edilebilen zerdeçalın faydaları saymakla bitmemektedir.
  • Kanser tedavilerinde silah olarak kullanılmaktadır.
  • Mikropların öldürülmesi ve enfeksiyonların geçirilmesi adına da oldukça yararlıdır.
  • Karaciğer yağlanmalarının oluşmasını engellemek için kullanılırken sonraki tedavi aşamalarında yardımcı olmaktadır.
  • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi amacıyla da zerdeçal tüketilebilir.
  • Vücutta yer etmiş iltihaplı yaraların geçirilmesi için kullanılabilir.
  • Yüz ya da farklı bölgelerde bulunabilecek tüm akne problemlerini geçirmesi adına zerdeçal maskesi uygulanabilir.
  • İştahlanma durumlarını önlemesinin yanı sıra yağ yakıcı etkisi de vardır.
  • Şişkinlik ya da var olabilecek gaz sorunları içinde zerdeçal tüketilebilir.

Zerdeçal Maskesi

Farklı şekillerde tüketilebilir olan zerdeçalın faydaları oldukça fazladır. Süt içinde karabiber ve zeytinyağı karışımıyla da eklenebilir. Ballı sütlü zerdeçal oldukça tesirli olmaktadır. Bununla birlikte maske olarak da kullanılmaktadır. Toz halindeki zerdeçaldan maske yapmak oldukça kolaydır. Ev ortamında dahi hemen yapabilir, kullanmaya başlayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı ile zerdeçal karışımından maske yapılabileceği gibi yoğurt ya da avokado karışımlarıyla da zerdeçal maskesi kullanıma hazır hale getirilebilir. Bilinen yan etkileri olmamakla birlikte vücut içi çok aşırı kullanımı durumunda olumsuzluklar çıkabilmektedir. Bundan dolayı ne şekilde kullanılırsa kullanılsın ölçüye azami dikkat gösterilmelidir. Bu sayede zerdeçalın zararları ortaya çıkmadan istenilen etki alınacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Eba Şifresi Nasıl Alınır, EBA Giriş Nasıl Yapılır?

Genel kategorimiz ile güncel ve sosyal tüm konulara erişebilirsiniz.

Zerdeçal Nedir?

Zerdeçal, zencefilgiller familyasından olan yüksek boylu ve uzun yıllar neticesinde olgunlaşan bir bitkidir. Ülkemizde yetişmeyen bu bitki genellikle Hindistan civarlarında yetişmektedir.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal, özellikle vücuttaki iltihapları öldürmesi ile bilinmektedir. Ayrıca vücutta yer alan sinirleri uyarır, mideyi güçlendirir, karaciğere fayda sağlar. Soğuk algınlığı ve astım gibi hastalıklarda da faydası gözlemlenmiştir.

Zerdeçal Nerelerde Bulunur?

Zerdeçal ülkemizde yetişmeyen bir bitki olduğundan dolayı yalnızca ithal ürün şeklinde bulunabilir. Genellikle aktarlar tarafından satılmaktadır. Ancak bazı büyük marketlerde de zerdeçal bulmak mümkündür.

Zerdeçal Tüketilirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Zerdeçal yoğun bir aromaya sahiptir. Tüketim miktarını az tutmalısınız. Aksi taktirde acı ve keskin bir tat sağlar.

Zerdeçal Toz Olarak Satılıyor mu?

Zerdeçal kök şeklinde ya da toz paketler halinde satılmaktadır.

Zerdeçal Cilde İyi Gelir mi?

Zerdeçal her ne kadar yemeklerde tercih edilse de kozmetik anlamda da kullanıldığı bilinmektedir. Cilt maskesi yapımında yaygın olarak kullanılır ve fayda sağlar.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1620

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir