Zeynep İsminin Anlamı

Zeynep İsminin Anlamı

Zeynep isminin anlamı nedir? sorusunun cevabı son yıllarda yapılan araştırmalar sonucu anne ve babaların bu ismi sık tercih etme sebebini de ortaya koyuyor. Kulağa hoş gelse de Zeynep ismi ilk duyulduğu zaman eski bir isim gibi düşünülüyor. Ancak sosyal yaşamda kişiler üzerinde oldukça güzel bir etki bırakan Zeynep ismi buna karşın olumsuz olarak da hiçbir algı yaratmıyor. PekiZeynep isminin anlamı nedir,özellikleri nelerdirgibi soruların cevaplarına dilerseniz birlikte bakalım.

Anne ve baba adayları doğacak bebekleri için gebelik süreci boyunca birçok farklı isim üzerinde durur. Öyle ki bu konuda büyük bir kararsızlık içine girerler ve bu arayış gece gündüz devam eder. Aslında kriter bellidir: hem güzel, hem farklı hem de özel anlamı olan bir isim. Bu sebepten dolayı anne ve baba adayları internet üzerinden birçok ismin anlamına bakar ve Zeynep ismi de göze çarpan isimlerden bir tanesi olarak yerini alır.

2019 yılında kız bebeklere en çok verilen isimlerden bir tanesidir Zeynep ismi. Eski dönemlerden günümüze kadar gelen Zeynep ismi birçok farklı anlamı içerisinde barındırır. Ülkemiz geneline bakıldığı zaman birçok kişide bulunan ismin asıl kökeni Arapça’dır.

Zeynep isminin birçok anlamı olsa da en yaygın kullanılan anlamı “Babasının süsü” olarak karşımıza çıkmaktadır. Oldukça uzun bir geçmişi olan ayrıca Arap, Fars ve Türk toplumlarında yüzyıllardır kullanılan bu isim değerli mücevherler, taşlar gibi başka anlamlara da gelir.

Zeynep ismi Kuran’da geçmemektedir. Ancak Peygamber Efendimizin Zeynep isminde bir kızı vardır. Hazreti Fatma ve Hazreti Ali’nin kızının ismi de Zeynep’tir.

zeynep isminin anlamı

Zeynep İsminin Özellikleri Nelerdir?

Zeynep isminin temsil ettiği birçok özellik vardır. Bunların başında iffet ve iyi ahlak gelir. Ayrıca zorluklarla mücadele etme konusunda sabır ve dirayet de Zeynep isminin özellikleri arasındadır. Zeynep isminin temsil ettiği diğer özellikler merhamet, sağduyu ve adalet gibi özelliklerdir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

Zeynep İsminin Analizi Nedir?

Zeynep isminin analizinde her harf başka bir özelliği temsil eder.

 • Z: Okumayı seven
 • E: Mücadele eden
 • Y: Geçmiş üzüntülere bağlı
 • N: Sağduyulu
 • E: Mücadele eden
 • P: Kendinden emin

Zeynep İsminin İstatistikleri

Zeynep isminin Türkiye’deki tahmini istatistikleri ise şu şekildedir:

 • Zeynep isimli kişi sayısı: 420.000
 • Zeynep isminin kullanım oranı: 19
 • Zeynep isminin kökeni: Arapça
 • Zeynep isminin cinsiyeti: Kız
 • Zeynep isminin renk sembolü: Pembe
 • Zeynep isminin harf sayısı: 6

Zeynep isminin anlamı farklı kaynaklarda düzenli ve titiz insan anlamına gelse de en sık kullanılan anlamları yukarıda verildiği gibidir.

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Zeynep Ne Demektir?

Zeynep ismi; Değerli taşlar, mücevherler, değerli olan herşey anlamlarına gelmektedir. Ayrıca Peygamber efendimizin torununun ismidir.

Zeynep İsmi Caiz mi?

Zeynep ismi hoş anlamlar içermektedir. Ayrıca İslam kültürü açısından önemli bir isimdir. Bu nedenle bu ismin yeni doğan bebeklere verilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Zeynep İsminin Kökeni?

Zeynep ismi Arapça kökenli olan”zeyneb” isminde dilimize evirilmiştir. Ülkemizde ki en popüler kız bebek isimlerinden birisi durumundadır.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir