Zona Hastalığı Nedir?

Zona Hastalığı Nedir?

Virüsler arasında en yayın olanlarından zona hastalığı nedir? Zona hastalığı genellikle viral yolla bulaşan zona virüsünün sebep olduğu bir hastalıktır. Hastalığa varisella-zoster virüsü neden olur. Bu, suçiçeği’nden sorumlu herpes ailesinden bir virüstür. Bu hastalık tedavi edilirse virüs ölmez, ancak bir sinir düğümüne geri çekilir. Genel durumun zayıflamasıyla virüs tekrar aktif hale gelebilir. Soğuk veya sıcaklığın neden olduğu oldukça şiddetli ağrı (“ST-Anthony-fire”) olan tipik zona lezyonlarına (sinir kabarcıklarının sınırlı bir cilt segmentine yayılmış cilt kabarcıkları) neden olur. Özellikle iltihaplanma aşamasında zaten büyük acı çeken yaşlı hastalarda ortaya çıkan dinlenme ağrılarının tedavisi zordur.

Neyse ki, yara izleri nadiren ciddi cilt lezyonlarıdır, genellikle lokal tedavilerle hasta rahatlatılır. Dezenfeksiyon kesinlikle yardımcı olur! (Vikipedi)

Olguların % 40’ında göz yaralanmaları vardır (çoğunlukla yüzeysel mukozal iltihaplanma, ancak bazen daha derin bir kornea veya iris bozulması / çok nadir retina ve optik sinir hasarı – son 3 hasar yerel kan damarlarının iltihaplanmasına dayanır).

Zona Belirtileri

Zonaların en yaygın belirtilerinden bazıları şunlardır: Sürekli donuk, yanma veya kemiren bir ağrı veya gelen ve giden keskin, bıçaklama yapan bir ağrı, suçiçeği döküntüsüne benzeyen ancak sadece belirli bölgeleri etkileyen cilt döküntüsü, döküntünün bir parçası olarak gelişen sıvı dolu kabarcıklar. Zona hastalığında en sık gelişen belirtileri bu şekilde özetleyebiliriz.

zona hastalığı nedir

Zona Vücut Belirtileri

Cildin dermatom adı verilen bölümünde kabarık ve ağrı veren cilt döküntüleri görülebilir. Bunların şiddeti kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bunun ortak konumları şunları içerir: göğüs, batın, arka, bel çevresinde. Genellikle vücudun sadece bir tarafında görülür. Semptomların yeri, virüsün hangi dermatom dağılımını etkilediğine bağlı olacaktır.

Zona Yüz Belirtileri

Döküntüler eğer yüzdeyse, genellikle yüzün bir tarafında görülür, göz ve alın çevresinde. Bunlar şunları içerebilir: etkilenen dermatom üzerinde ağrı, döküntü, kas güçsüzlüğü, baş ağrısı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Zona Göz Belirtileri

Virüs oftalmik bir siniri etkiliyorsa, bu bir kişinin herpes zoster oftalmikusa sahip olduğu anlamına gelir.

Bu, gözün içinde ve çevresinde ağrı, kızarıklık ve şişmeye, ayrıca geçici veya kalıcı görme kaybına neden olabilir.

Zona Tedavisi

Çoğu kişi evde tedavi ile iyileşir, ancak bir kişi ateş gibi diğer belirtiler ortaya çıkarırsa tıbbi yardım almalıdır. İnsanların yaklaşık % 1-4’ünün komplikasyonlar nedeniyle hastanede zaman geçirmesi gerekecektir.

Aynı zamanda antiviral tedavi yardımcı olabilir:

 • semptomların şiddetini ve süresini azaltmak,
 • komplikasyonların gelişmesini önlemek,
 • döküntüyü gidermek,
 • ağrı kesici ilaç kullanma,
 • stresi mümkün olduğunca azaltmak,
 • düzenli, besleyici yemekler yemek,
 • hafif egzersiz yapmak,
 • rahatlık için gevşek kıyafetler giymek,
 • kaşıntıyı rahatlatmak için CDC kullanımı,
 • kalamin losyonu uygulamak,
 • ılık, yulaf ezmesi banyosu almak,
 • kabarcıklara serin ve nemli bir bez yerleştirmek.

Zona hastalığı nedir bütün detayları ile sizlere anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Zona Nedir?

Zona hastalığı cilde kabartı, kaşıntı ve döküntüler şeklinde ortaya çıkan ve ağrıya neden olan bir bir hastalığı şeklidir.

Zona Hastalığı Tedavi Edilebilir mi?

Hastalığın tedavisi için ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar kullanılarak virüs ortadan kaldırılabilir, ağrı azalır ve ileri düzeye ulaşması engellenerek ciddi sorunlar ortaya çıkmasına engel olunur.

Zona Hastalığı Bulaşabilir mi?

Zona hastalığı, başka kişiye zona olarak bulaşmaz. Ancak su çiçeği olarak bulaşabilir. Bu nedenle karşıda ki kişinin su çiçeği olup olmadığı önem arz eder.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir